| Vehicle | |
| Type | PKW |
| Producer | BMW |
| Series | E90 |
| Engine | |
| Displacement | 2.0 D |
| OutputPS | 184PS / 135kW |
| OutputKW | 184PS / 135kW |
| Transmission | 6M |
| ECU | |
| Element | Eprom |
| Producer | Bosch |
| Build | EDC17C41 |
| ECUProd | O_7CK6KF151A |
| ECUStg | 0281017446 |
| Software | 507434 |
| Softwaresize | 400000 |
| Processor | Infineon Tricore |
| File | |
| Versions | 3 Original Stage 1 DPF EGR Flap TVA Stage 1 Vmax |
| Reseller | |
| Credits | 10 |