| Vehicle | |
| Type | PKW |
| Producer | BMW |
| Series | 3er |
| Model | 320D |
| Engine | |
| Type | Turbo-Diesel |
| Displacement | 2.0 |
| OutputPS | 177.0PS / 130.2kW |
| OutputKW | 177.0PS / 130.2kW |
| Transmission | Automatik |
| ECU | |
| Element | Eprom |
| Producer | Bosch |
| Build | EDC17CP02 |
| ECUProd | O_71MPDC362A |
| ECUStg | 0281015043 |
| Software | 396562 |
| Softwaresize | 178000 |
| Processor | Infineon Tricore |
| File | |
| Versions | 2 Original st 1 + dpc off |
| Reseller | |
| Credits | 8 |
| Project type | Tuningfile |
| Details | stage 1 + dpf off |